• Kaup kiirelt kätte
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
 • Kaup kiirelt kätte
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

KUIDAS HOOLDADA JALGRATAST SÜGISEL?

KUIDAS HOOLDADA JALGRATAST SÜGISEL? Jalgratas
19.11.2019

Jalgrattaga sõitmine on mugav, tervislik ning tore. Tööle, kooli jõuab kiiremini kohale kui jalgsi aga samal ajal teeb keha trenni ning silmad näevad erinevaid inimesi, kes mööda sõites selja taha jäävad. Vahet pole kas hommikused sõidud kooli või õhtused sõidud pimedas linnas või alevikus, rattaga sõitmine on alati tore. Tore on ka ratta eest hoolt kanda, sest kõik mis liigub ka kulub. Selle tõttu tuleb ka aegajalt enda jalgratta eest hoolitseda, et selle eluiga oleks pikem, ta näeks parem välja ning sõidaks sujuvamalt. 

 

Jalgratta hooldus

Jalgrattaga sõitmine on mugav ning tore kuid ka ratta eest hoolitsemine on huvitav tegevus. Nagu igat asja tuleb ka jalgrataste eest hoolt kanda ning järgmisena toome me välja mõningad viisid, kuidas seda teha.

 

Alustades kõige lihtsamatest viisidest:

 • Jalgratast tuleb pesta porist puhtaks. Ühel kenal pimedal sügisõhtul tuleb kätte võtta lapp ning ratas kenasti puhtaks pesta. Ära ei tohiks unustada ka väiksemaid vahesid, mida saab väga hästi puhastada vana hambaharjaga. 
 • Keti õlitamine. Väga lihtne kuid vajalik tegevus: kett tuleb õliga üle lasta ning üleliigne õli lapiga õrnalt ära puhastada. Kindlasti on selleks vaja aga spetsiaalset õli. Ilma korralikult õlitatud ketita sõidab ratas halvasti ning kett kulub kiiremini ära. Kui kett on aga juba välja veninud, tuleb panna rattale uus kett.  
 • Kummide pumpamine. Samuti väga lihtne kuid vajalik tegevus. Kummid peavad olema täis, et sõit oleks sujuv ning ohutu. Kui täis kummid peavad olema sõltub aga maastikust kust sõidetakse ning kummidest, mis rattal all on. Maastikul sõites võivad kummid olla veidi tühjemad kui maanteedel sõites kuna maastikul on vaja suuremat haakumispinda pinnasega kui maanteel, kus tähtsamaks on kiire ning ühtlane hoog. 
 • Kõikide mutrite ning kruvide üle keeramine. Ajaga võivad erinevad mutrid lahti libiseda ning need tuleks üle kontrollida, kinni keerata. Siia alla lähevad ka porilaudade, joogipudelihoidja, pakiraami jms mutrid. 

 

Minnes edasi spetsiifilisemaks:

Rattal tuleks ka veidi detailsemaid töid teha. Samuti teevad sellist ning eelmist kontrolli ning parandust erinevad rattabaasid jalgrattahoolduses, mis ei maksa liiga palju. Kes tahavad ise oma rattaga tööd teha võivad otsida üles kruvikeerajad, kuuskandid ja muud vahendid, mida võib vaja minna. Teised sätivad aga teele hoolduse poole, kes on oma ala professionaalid ning teevad töö korralikult ära.

 • Pidurite kontrollimine ning vajadusel korrigeerimine. Pidurid ei tohiks olla liiga äkilised ega ka olematud, piduriklotsid peavad pidurdamisel puutuma kokku veljega, muidu ei tohi nad ratast puutuda. Kui piduriklotsid on pidevalt velje vastas võib öelda, et käsipidur on pidevalt peal. Sellisel juhul tuleb kruvid üle vaadata, mis asuvad piduriklotside juures. Kuna tegemist on detailsema tööga kui ratta pumpamine, siis leidub sellel teemal ka erinevaid õppevideoid, mida on soovitav vaadata. 
 • Käiguvahetaja. Ka käiguvahetaja mutrid tuleks üle kontrollida kuid kui käiguvahetaja pidevalt krõbiseb on rattal lisaprobleeme, millega tuleb tegeleda. Tihti võib abi saada trossil oleva mutri keeramisest, mis lükkab keti tagasi õigesse asendisse. Samas võib olla erinevaid probleeme, mis vajad professionaali abi.
 • Lisaks võib reguleerida käikusid, puhastada keskjooksu, vahetada vanad osad uute vastu ning vahetada kumme. Kolmandalt isikult abi küsimine on alati soovituslik, ning alati on rattahooldusest võimalik saada soovitusi, mida tuleks rattal ära vahetada või mida tuleks veel parandada. 
   

Kui jalgratas on olnud avariis või kukkunud tõsiselt maha tuleks ratas viia hooldusesse kuna kaheksas oleva ratta ning võimalikud katkised trossid tuleb kohe ära parandada. Rattaga, millel võib olla küljes erinevaid vigasid on ohtlik sõita ning selle tõttu tuleks enda ratast tihti kontrollida ning selle eest head hoolt kanda. Jalgratta hooldus ei ole väga raske, kui seda teha regulaarselt ning vajadusel viies ratta hooldusesse. Erinevaid rattaid ning jalgratta hoolduse vahendeid on võimalik leida e-poest!