• Kaup kiirelt kätte
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
 • Kaup kiirelt kätte
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

NIPID KUIDAS NAUTIDA JALGRATTASÕITU KA TALVEL

NIPID KUIDAS NAUTIDA JALGRATTASÕITU KA TALVEL jalgratas
24.01.2020

Talv on käes kuid ratast ei taha kuidagi keldrisse luku taha panna? Rattasõit ei ole vaid soojade ilmade jaoks mõeldud. Rattaga saab sõita nii soojadel suvepäevadel kui ka külmadel talvehommikutel. Kusjuures, külma ilmaga rattaga sõitmine on hoopiski omaette elamus, mille peab ära proovima. Kuidas aga siis ikkagi talvel rattaga ohutult ning mugavalt sõita, seda me hakkamegi vaatama. 

 

Rattaga sõitmine

Rattaga sõitmine on igati positiivne tegevus kuna see on tervislik, treenib lihaseid ning hoiab vere liikuvuses, samuti on see sõbralik meie planeedile kuna rattaga sõitmine ei riku loodust ega kasuta naftat ega ka kütust. Rattasõit ei vaja ühte kindlat ilma sellega sõitmiseks. Suvel on see vaid mugavam tegevus kuna selga ei pea panema lisariideid, kõik muu on ikka sama. Ratta eest tuleb hoolitseda nii talvel kui ka suvel: kas rehvid on korras, kas on vaja sisekumme vahetada, kas ketil on õli, kas ratas on puhas, kas kõik mutrid on korralikult kinni, kas porilaud on olemas jne.

 • Talvistel teedel sõites on aga mõningaid nippe, kuidas paremini teel püsida. 

Kui suvel on rehvid täis ning rattakummid on siledad siis talvel on kõik vastupidi. Nagu autodel, tuleb talvel ratastele alla panna talvekummid, mis hoiavad paremini teel. Lisaks võib kummid veidi tühjemaks lasta kuna suurem kokkupuutepind maaga annab parema juhitavuse ning ratas püsib paremini nii lumes, poris kui ka liivas.

 • Rattatuled. Siin ei ole midagi uut, ka jopede küljes peavad Eestis olema helkurid, et teised liiklejad sind paremini näeksid.

Pannes ratta peale helkureid või tulesid saab lasta enda sisemisel kunstnikul välja tulla. Müügil on erinevaid huvitavaid, värvilisi ning vilkuvaid märgutulesid, mida saab rattale panna ükskõik kuhu peale. Eriti toredalt saab ratta muuta jõululikuks punaste ning roheliste tuledega. 

 • Hoia ratas korras. Nagu ka suvel tuleb ka talvel olla kindel, et ratas oleks korras, pidurid töötaksid ning kõik oleks tipp-topp. 
 • Naudi sõitu, naudi talvist õhku ning püsi terve ning õnnelikuna.

 

Talvised riided

Sõites talvel rattaga tuleb hoida end soojas ning tuulekindlalt. Kuna õues on niigi külm, siis rattaga sõites võib tuul väga kergesti ratturi ära külmetada. Selleks tulebki end panna tuulekindlalt riidesse ning muretsemiseks ei ole enam põhjust. 

 • Nagu matkates, tuleb ka talvel niisama rattaga sõites vältida puuvillaseid särke. Sellised särgid imavad niiskuse endasse ning saavad kiiresti märjaks. Märg särk aga naha vastas võib kiiresti inimese ära külmetada. 
 • Kindad, müts ning sall

Need kolm riietuseset on peaaegu kõige tähtsamad. Kuna vastutulev tuul on tugev, siis tuleb jälgida, et kael oleks soojas - soe sall. Inimene kaotab palju soojust just pea kaudu - müts. Käed on aga rattaga sõitmisel ühe koha peal, neid ei saa väga liigutada, mistõttu võivad sõrmed külmetama hakata - pane soojad paksud kindad kätte. 

 • Tuulekindlus. Hoidmaks end soojas ning mugavalt on soovitav kanda tuulekindlat jakki või jopet. 
 • Kihiline riietus

Kihiline riietus on kõige parem viis end talvel soojas hoida. Soe pesu, kampsun ning korralik jope on üks näidetest kuidas end kihiliselt riidesse panna. Lisaks võib juurde lisada erinevaid kihte ning vajadusel neid eemaldada. Samuti tuleb kanda jalatseid, mis on soojad ning veekindlad. 

 

Rattaga sõitmine talvel on vahva tegevus, mis hoiab nii tervist kui ka loodust. Talvel sõitmine ei ole erinev suvel sõitmisest, tuleb vaid olla veidi tähelepanelikum ning arvestada, et halvad teeolud võivad muuta sõidu veidi pikemaks. Olles aga igapäevane sõitja on soovitav vahetada rattakummid talviste vastu ning vähendada veidi rehvirõhku. Samuti tuleb nii ennast kui ka enda ratast muuta märgatavamaks erinevate tulede ning helkuritega. 

Valmistades end talviseks rattasõiduks ette vaadake ka rataste e-poodi, kust võib leida erinevaid vahendeid ning ideid kuidas sõitmine veelgi mugavamaks muuta.